História kultúrnych podujatí
38. stretnutie Lehôt a Lhot - Dlouhá Lhota
Začiatok júla patril už tradičnému podujatiu konaného Lehotami- Stretnutie Lehôt a Lhot. Tento rok sa stretnutie uskutočnilo 5. až 8. júla 2018 v Dlouhé Lhotě okres Mladá Boleslav, ktorá ho organizovala spolu s Husí Lhotou, pretože tieto Lehoty sú od seba vzdialené len štyri kilometre.
Naša obec sa stretnutia zúčastnila tak ako po minulé roky a stretnutie spojila s poznávaním pamiatok po Slovensku a Čechách. Nakoľko vzdialenosť Veľká Lehota - Mladá Boleslav je 530 km, začali sme naše cestovanie už vo štvrtok na Cyrila a Metoda o ôsmej hodine ráno. Naša cesta viedla na Smolenický zámok na úpätí Malých Karpát v okrese Trnava. Stojí na mieste Smolenického hradu postaveného v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov rodiny Pálffyovcov pri karpatských priesmykoch. Zámok v súčasnej dobe slúži na reprezentačné účely a je v správe Slovenskej akadémie vied.
Keď sme už boli v Malých Karpatoch, rozhodli sme sa navštíviť aj neďalekú jaskyňu Driny. Od roku 1968 je vyhlásená za chránený prírodný útvar. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku, a preto si k nej veľa turistov ochotne prejde skoro kilometrový výstup lesom. Jaskyňa je síce menšia a menej bohatá na výzdobu, ale návštevníkov potešia jazierka, vodopády, ale aj netopiere.
Spokojní a obohatení o nové poznatky sme pokračovali do Českej republiky. Do Mladej Boleslavy sme dorazili asi o 20, 45 hod. Ubytovali sme sa v hoteli Zimní stadion Mladá Boleslav.
V piatok po raňajkách sme vyrazili do historického mesta Kutná Hora. V okolí mesta sa v minulosti ťažilo striebro. Je to mesto s mnohými pamiatkami, ktoré sú od roku 1995 zapísané do UNESCO. My sme z nich navštívili Kostnicu- Kostol všetkých svätých v Sedleci, ktorá má zaujímavú históriu. Pôvodne to bol kostol na cintoríne cisterciánskeho kláštora. Podľa povesti opát zo sedleckého opátstva bol vyslaný do Jeruzalemu. Cestou priniesol za hrsť zeme z posvätného poľa Hakeldama pri Jeruzaleme, v ktorej sa vraj telá nebohých pútnikov rozložili za 24 hodín. Po návrate domov rozsial zem po cintoríne v Sedleci, ľudia ho začali nazývať „Sväté pole“ a pochovávali tam príbuzných aj z ďaleka. V 15.storočí cintorín zrušili a kosti takmer 60 000 nebožtíkov okolo roku 1511 uložil poloslepý mních do podzemnej hrobky pod kostolom. Dnes sú pozostatky padlých v husitských vojnách aj tých, ktorých zdolala morová nákaza, vystavené pre verejnosť aj ako baroková kostrová výzdoba. Síce je to pamiatka, ale zanechala v nás zmiešané pocity.
Ako druhú pamiatku v Kutnej Hore sme navštívili Chrám svätej Barbory, trojloďový gotický kostol. Jeho výstavba trvala 200 rokov /1388-1558/ na popud kutnohorských mešťanov, aby konkurovala Pražskej katedrále. Projektantom a staviteľom bol Ján Parler a dostaval ho Matej Rejsek. Je to nádherná monumentálna stavba aj so svojím okolím, prístupová cesta k chrámu sa podobá na Karlov most v Prahe. Po návšteve týchto pamiatok sme sa vrátili do Mladej Boleslavy. Niektorí navštívili Múzeum automobilky ŠKODA a niektorí dali prednosť nákupom v neďalekom nákupnom centre. Popoludní sme si urobili ešte individuálnu prehliadku mesta Mladá Boleslav.
Sobotu sme celú venovali Stretnutiu Lehôt a Lhot v Dlouhé Lhotě. Dedina je od Mladej Boleslavy vzdialená asi 12 km. O 10-tej hodine sa konal tradičný lehotský snem, ktorého sa zúčastnil zástupca starostky obce pán Jozef Mihál a poslankyňa obecného zastupiteľstva pani Helena Cibiriová. Na sneme sa dohodol dátum a miesto organizovania ďalšieho stretnutia Lehôt a Lhot a prihlásili sa záujemci aj o ďalšie ročníky. V roku 2019 sa stretneme v Lhotě pod Horami, ktorá je súčasťou obce Temelín, okres České Budějovice. Pred začiatkom hlavného programu veselo s vlajkami, pozdravmi a so spevom prešlo všetkých 74 zúčastnených Lhot a Lehôt v sprievode cez Dlouhú Lhotu. Na stretnutí sme sa stretli s mnohými známymi a kamarátmi z minulých stretnutí. Tiež sme si pozreli súťaže ako prechod cez jazierko s človekom vo fúriku, alebo ako dostať čo najviac ľudí do auta Škoda Kodiaq. V kultúrnom programe vystupovala domáca skupina, speváčka Věra Martinová a skupina Mňága a Žďorp. O 22,00 hod sme sa vybrali na spiatočnú cestu. Domov sme sa šťastlivo vrátili v skorých ranných hodinách o 5,30. Opäť máme nové zážitky a tešíme sa na ďalšie ročníky.